Tymián: kouzelná léčivka i aromatická bylinka

Tymián: kouzelná léčivka i aromatická bylinka

Tymián je bylinka i koření s výraznou chutí i vůní, je jednou z nejčastěji používaných bylinek. Objevte jeho léčivé účinky i skvělé aroma pro použití v kuchyni.

Mnoho z nás si doma pěstuje bylinky, které používá na vaření. Je to tak jednoduché, odtrhnout pár lístků či stonků a přidat čerstvé voňavé zelené bylinky do jídla, které právě vaříte. Ale víte, že mnoho vašich bylinek má i jiné využití a že nejlepší lékárnu nenajdete ve vedlejším domě, ale právě v květináčích na vašem okně?Tymián v kuchyni

Tymián je bylinka i koření s výraznou chutí i vůní, je jednou z nejčastěji používaných bylinek. Používá se do salátových zálivek, do sekaných mas, ryb, drůbeže. Hodí se i nádivce do kuřete, zeleninových jídel, do rajčatových omáček a polévek, i do paštik a marinád, je také základem provensálské kuchyně.

Léčivé účinky tymiánu

Tymián má mnoho léčivých účinků.  Čaj z tymiánu pomáhá proti nachlazení, zánětům průdušek, pylové alergii, mírní kašel. Tymián má dezinfekční účinky, ničí parazity, pomáhá proti nadýmání a průjmům, zlepšuje trávení. Tymián podporuje prospěšnou střevní mikroflóru. A stejně jako rozmarýn je skvělý pro zmírnění duševního stresu, léčí nespavost a další stavy typické pro depresi. Kromě toho obsahuje minerály známé pro své antidepresivní účinky a taky tryptofan, aminokyselinu, která se používá k tomu, aby váš mozek uvolnil serotonin. Navíc stimuluje mysl a uklidní vaše pocuchané nervy.Z tymiánu si můžete také připravit odvar a používejte ho na ošetřování vyrážky, léčbě menších odřenin a štípnutí. Odvar snižuje také tvorbu mazu, proto ho používejte na pokožku hlavy jako oplach po mytí vlasů nebo přímo jako bylinnou kůru.

Jak pěstovat tymián?

Tato bylinka není náročná na pěstování, poroste vám v květináči na okně či truhlíku na balkoně. Pokud máte na jaro/léto/podzim k dispozici záhonky, tymiánu se tam bude dařit dobře. Je to malý stále zelený keřík, poměrně zimovzdorný. Má raději slunná místa s dostatečnou ochrannou proti silnému větru, půda by měla být propustná, písčitá. Neměla by se příliš hnojit, tymián nesnese kravský ani jiný hnůj, také v zamokřené a kyselé půdě by se mu nedařilo.

Také ho máte za oknem a právě jste objevili poklad? Zkuste ho na zimu nasušit pro odvary a čaje, vyrobit si sirup proti kašli nebo tinkturu na potírání bolavých svalů.