Bydlení v mezonetu. Jaké má výhody a nevýhody?

mezonet

Každý člověk potřebuje prostor. Kde ho ale vzít, když lidí rapidně přibývá? Je až paradoxní, že teď, když existuje nepřeberné množství možností v oblasti bydlení, musíme řešit takový banální problém, kterým je nedostatek prostoru. To je jistě jeden z důvodů, proč roste zájem o mezonetové byty. Jedná se totiž nejen o jednoduché řešení, ale také mnohdy velmi elegantní.

Ekonomické výhody mezonetového bydlení

Pro koho se mezonet vyplatí? Zejména pro ty, kteří touží bydlet ve větších prostorech, ale pořízení domu je pro ně z jakéhokoli důvodu nepředstavitelné. A úspora prostoru je hlavní devizou mezonetového bytu. Díky využití vysokého stropu k vestavbě mezipatra získáte dojem, jako byste bydleli v rodinném domku. Horní patra ovšem bývají nižší v porovnání s běžnými místnostmi. Nejčastěji se využívají jako intimní zóny (ložnice, spaní pro hosty, nebo pracovna). Naproti tomu v dolní části jsou společenské místnosti. Takto řešené byty bývají velmi útulné a oblíbené. Rozhodnete-li se pro přestavbu z klasického bytu s vysokými stropy, může vám to dát pěkně zabrat, ale výsledek za to jistě stojí!

Jak vzniká mezipatro

Když se rozhodnete, že využijete prostoru v horní části místnosti, vyvstane pravděpodobně problém číslo dva. Kam nebo jak mezipatro ukotvit. Laik by měl určitě dát na rady odborníka a tomu také svěřit následnou realizaci. Možných řešení je několik např. položení nosných trámů přes místnost a ty pak příčně pobít třeba palubkami, nebo nosné trámy postavit vertikálně a na ně umístit horizontální trámy a pak opět palubky… Rozhodně se nejedná o nic jednoduchého a díky odborné pomoci vás nemusí trápit otázky tipu: co když jedna ze stěn není nosnou zdí? apod.

Co se dá dělat se vzniklým prostorem

Většinou se takto vzniklé mezipatro využívá ke spaní. Na plochu, která vznikne se dají přímo matrace nebo se vsadí do lištového rámu. Stejně tak ale dobře poslouží např. jako pracovna. Při výběru nábytku je lepší obrátit se na truhláře a nechat si jej udělat na míru, jedině tak můžete atypické prostory patřičně využít. Nebojte se je ani pozvednout nad ostatní místnosti. Vzniklý prostor pod mezipatrem skýtá ještě zajímavější možnosti. Může zde vzniknout třeba pokoj pro hosty, když ho vhodně oddělíte např. závěsem. Bude patřit pravděpodobně k těm skromnějším, ale přece – lepší vrabec v hrsti, nežli…

Mnohem častěji je však využíván jako součást obývacího pokoje. Pomocí pár kusů nábytku (pohovka, stolek, police na míru…) můžete bez větších problémů vytvořit místo přímo vybízející k pití odpoledního čaje, čtení knih nebo posezení s přáteli.

Věnujte pozornost schodišti

Velkou pozornost věnujte schodišti. V mezonetovém bytě totiž zastává několik zásadních funkcí. První důraz by měl být kladen na bezpečnost. To znamená, abyste myslela na kvalitní zábradlí, bez kterého se těžko obejde. Uchycení proberte s odborníkem. Pak je třeba se soustředit na výplň. Záleží, jestli máte doma děti či nikoli. Velkou roli z hlediska bezpečnosti hraje i výška mezi jednotlivými schody. Vybrat si můžete z mnoha materiálů, oblíbený je beton s dřevěným obložením (příp. jiné obklady), moderní je mozaika a vrací se opět novodobé PVC. K nejluxusnějším a také nejdražším řešením patří skleněná schodiště. Konstrukci zpravidla tvoří kov a sklo slouží jako výplň.

Jestliže patro bude méně využíváno (např. pro uložení návštěvy), můžete si pořídit i žebřík, ale v každém případě se vyplatí mobilní, se kterým se dá manipulovat. Může být usazený např. na čepech nebo na výsecích v trámech. Jednou z variant je také úzké točité schodiště, které nezabere mnoho místa, dodá interiéru originální vzhled a při dobývání vyšších pater je pohodlnější, než žebřík.Pozor na světlo

Vaši relativně poklidnou přestavbu může nečekaně narušit problém se světlem. Obzvláště u prostorných místností se stává, že sluneční paprsky nedosáhnou všude tam, kam by, alespoň podle majitele bytu, měly. Co teď? Do horní části se hodí lampičky. Lustr, obzvláště na dřevěném stropě, by mohl předznamenat pohromu. Proto ho můžete jednoduše nahradit speciálními bodovými světly, která se do dřevěného prostředí také hodí a nikoho neurazí. V každém případě i v dolní části si k lepší viditelnosti můžete dopomoci lampičkami.

I když mezonetové byty bývají dražší než ty klasické, s oblibou se vyzdvihuje jejich prostornosti, vzdušnost, atypické řešení a v neposlední řadě i nižší spotřeba energie.