Bazén se slanou vodou? Vytvořte si své vlastní malé moře bez zápachu chlóru!

Bazén se slanou vodou? Bude bez zápachu chlóru a krásně čistý!

Hlavně nic kovového!

Ještě před změnou vody na musíte zkontrolovat bazén samotný. Ne každý je totiž vhodný pro slanou vodu. Ta totiž působí korozivně na materiály, s kterými přichází do styku. Proto musí být konstrukčně bazén vyroben tak, aby nedocházelo ke kontaktu prvků ze standardní nerezové oceli se slanou vodou. Je nutné se zaměřit na veškeré lišty, schůdky, ale i další komponenty, a hlavně také na veškeré příslušenství a technologie (filtrace, trysky protiproudu apod.). Je také možné, že váš bazén z těchto důvodů není pro slanou vodu vhodný. Tento krok není možné opominout, i když slaná bazénová voda má koncentraci soli zhruba 7x menší než voda mořská, přesto dochází ke korozi materiálů k tomu náchylných.

Solonizační jednotka je nutností

Jednotka, která bude váš bazén udržovat v chodu, může představovat největší finanční zátěž. Solonizační jednotky se pohybují v cenách od tisíců do několika deseti tisíců. Na trhu ale existují i menší solonizační jednotky, tzv. solinátory od renomovaných firem, které lze využít. Při ceně kolem 6000 Kč pořídíte jednotku, která je vhodná pro objem bazénu do 26 m3, což je rozměr přibližně 6m x 3m při hloubce 1,5m. Solinátor pro bazény do objemu 54 m3 stojí jen o pár tisíc výše. Do této ceny se tak vejde skoro každý, pokud nemáte na zahradě bazén olympijských rozměrů. Jednotka funguje na principu elektrolýzy slané vody. Při tomto procesu dochází k vytvoření plynného chloru ze soli, chlor pak dezinfikuje bazénovou vodu. Je ale v mnohem menší koncentraci, než u bazénu s normální vodou a alergici si na něj nestěžují. Sůl tedy slouží jako zdroj chloru pro elektrolytický proces. Při správné funkci solinozační jednotky není třeba přidávat chlor v tabletách nebo používat další chemická čistidla jako vločkovač apod.Není sůl jako sůl

Otázka, jakou sůl pořídit, hraje velkou roli, zvláště v tomto případě. Důležitým faktorem je čistota použité soli, optimální je chlorid sodný. Bez problémů můžete sůl, připravenou pro bazén, koupit ve větších hobby marketech či speciálních prodejnách bazénů a příslušenství. Není to nic nákladného, 50 kg takové soli stojí okolo 400 korun a k dostání jsou i větší balení. Potřebovat budete zhruba 4 – 6 kg soli na 1000 litrů bazénové vody. Přesněji pro bazén o výše uvedených rozměrech a obsahu 26 m3 (26 000 litrů) je potřeba přibližně 130 kg soli. Nevhodné pro použití v bazénu jsou kuchyňské soli s přídavkem jodidů či fluoridů, které běžně koupíte v obchodech s potravinami.

Bezúdržbový bazén?

Takový bazén je jen snem. I když bazén se slanou vodou při správné množství soli a funkčnosti solinátoru vyžaduje mnohem méně péče, zcela bezúdržbový není. Je důležité sledovat pH bazénové vody, ideálně 1x za 14 dní. Pro udržení optimálního rozmezí hodnoty pH (přibližně 6,8 až 7,5), je třeba užívat prostředky k jeho snížení. I přesto jsou čisticí schopnosti slaného bazénu mnohem lepší než u bazénu s běžnou vodou.

Stojíte-li o bazén s minimem chemie, pořiďte si takové malé moře na zahradě i vy.