Americká lednice. Ano či ne?

kuchyně, americká lednice

V západní Evropě už bývá běžnou součástí moderních domácností. V našich domácnostech se zatím ještě tolik „nezabydlela“. Řeč je o americké lednici. Proč ji mít doma a proč si možná pořídit raději klasiku?

Základní rozdíl

Co se vlastně pod názvem americká lednice skrývá a čím se liší od té naší běžné chladničky? Na první pohled je patrný základní rozdíl – v případě lednice americké jde o dvoudveřovou chladničku kombinovanou s mrazákem. U běžného typu je mrazák umístěn většinou nahoře a ve spodní části se chladí potraviny. U americké verze je vše otočeno o sto osmdesát stupňů. Rozdělení je vertikální a funguje tak, že levá část je většinou mrazicí a pravá chladicí.


Výhody a vylepšení

Tím ale rozdíly a vylepšení nekončí.

Jednotlivá patra lednice bývají rozdělena do jednotlivých teplotních zón (v obou částech).

Aby nedošlo ke zbytečnému plýtvání energií, bývají ledničky vylepšeny a mohou mít speciální okénka na obou stranách dveří. Zabrání se tak zbytečnému otvírání a zavírání. Nejčastěji používané potraviny a nápoje jsou přístupné zvenku a vždy při ruce!

Americká chladnička toho dokáže spoustu. Záleží jen na tom, kolik jste do ni ochotni investovat a jaký typ si pořídíte. Některé jsou přímo napojeny na vodu a zvládnou připravit chlazenou vodu, chlazené nápoje, ledovou tříšť či kostky. Stačí si jen vybrat a ve speciálním okénku (v mrazící části) je vše během chvilky připraveno. Na pravé chladicí straně na vás může v podobném zařízení čekat připravená i rychlá svačinka. Tomu se říká servis! Pro náročné může být zajímavou „vychytávkou“ otočný televizní monitor na pravém chladicím křídle lednice. Každá vychytávka ovšem znamená další tisíce navíc.


Druhá strana mince!

Všechno má svůj rub a líc, a tak i u americké lednice najdeme některé nevýhody či nedostatky. Pro šetřivé to může být v první řadě cena. Chladničky nejsou nejlevnější. Cena těch levnějších se pohybuje zhruba mezi 30.000 – 80.000 Kč. Sehnat můžete ale i luxusnější kousky za sto až sto padesát tisíc korun. Ceny mohou jít pomalu dolů, přesto se možná vyplatí zajet si, nemáte-li to daleko, za hranice. Zde jsou k sehnání za přijatelnější ceny. Další nevýhodou může být jejich velikost. Oproti běžné ledničce nejsou žádnými drobečky. Spotřeba energie také není zanedbatelná, může být oproti obyčejné chladničce klidně až dvojnásobná. Jestliže už jste se rozhodli, že ji doma zkrátka musíte mít, vyplatí se nešetřit a pořídit si třídu A s nižší energetickou spotřebou.