Americká hypotéka. Financujte s ní co chcete. Nemusí to být zrovna bydlení!

Americká hypotéka

Víte, že na našem trhu existují dvě druhy hypoték a s tou americkou si můžete půjčit prakticky na cokoli, přičemž se nemusíte omezovat jen na financování bydlení?

Hypotéka na cokoliv

Můžete ji použít opravdu na cokoli, kromě bydlení nebo vybavení vašeho domova i třeba na cestování nebo financování studia v zahraničí. Pro tuto svou vlastnost se řadí k velice oblíbeným produktům na finančním trhu.Výhody pro vás

Tzv. americká hypotéka se spíše podobá klasické půjčce než hypotéce, společný mají pouze název a podobně nízké úročení. Tím se velmi zvyšuje její výhodnost oproti půjčce. Také délka splatnosti je stejně jako u hypotéky variabilní. Znamená to, že podle zvolené délky splácení se bude pohybovat i výše jednotlivých měsíčních splátek. Hlavní společnou vlastností je zástavní právo k nemovitosti, které bance poskytuje záruku vašeho splácení. Díky zastavené nemovitosti je potom klient pro banku méně rizikový.

Nevýhody

Americká hypotéka nabízí možnost využít vypůjčené finanční prostředky pro jakékoliv účely, a proto není možné čerpat státní podporu nebo si zaplacené úroky odečíst z daní, jak je to zvykem při běžné hypotéce. Tato možnost není a ni v případě, že americkou hypotéku využijete účelově na pořízení bydlení.

A i když ji na pořízení bydlení nevyužijete, za vypůjčenou hotovost ručíte nemovitostí. Je třeba si dobře spočítat, zda máte a i v budoucnu mít budete na splátky, abyste o nemovitost nepřišli.

Bez dokládání příjmů

Existují i americké hypotéky, u kterých nemusíte vůbec dokládat svůj pravidelný příjem, stačí jen jištění nemovitostí v dostatečné hodnotě. I tak vám ale bez doložení příjmů půjčí většinou pouze do 50 % zástavní hodnoty nemovitosti. I tak ale počítejte s tím, že si vás prověří například v registru dlužníků. Budete muset dodat také prohlášení o bezdlužnosti finančnímu úřadu nebo čestné prohlášení o schopnosti splácet či o výši výdělku.

Hypotéka s neúčelovou částí

I s klasickou hypotékou si můžete koupit a vybavit byt zároveň. Většina hypoték se může skládat z účelové části, která je určena pouze pro pořízení nemovitosti a neúčelové části, kterou můžete použít právě na vybavení domácnosti.

Tato neúčelová část je poskytována pouze do výše 20 % z objemu hypotečního úvěru, využít ji můžete tedy na jakékoliv vybavení a splácíte ji současně s hypotékou v rámci jedné smlouvy a jednoho úvěru.

Názvosloví

Americkou hypotéku nehledejte vždy jen pod tímto názvem, svého bankéře se ptejte na neúčelovou hypotéku nebo hypotéku na cokoliv. Název americká hypotéka je příliš všeobecný proto ho banky příliš neužívají, ale vědí, o co jde, a rádi vám poskytnou potřebné informace.

Autor: PM