Pomozte svým zvířecím kamarádům zvládnout silvestrovské ohňostroje

Vylekaná kočka se obvykle schová někam, odkud vidí do okolí.

K oslavám konce kalendářního roku už tradičně patří ohňostroje. Tuto podívanou si ale domácí mazlíčci na rozdíl od nás nijak neužívají – pro jejich ostřejší smysly znamenají prudká světla a hlasité rány strach i bolest. Co pro ně můžeme během oslav udělat?

Vylekaná kočka se obvykle schová někam, odkud vidí do okolí.Kočky obvykle na stres reagují tím, že se schovají a vyhlížejí možné hrozby.

Není zvíře jako zvíře, každé ohňostroje vnímá jinak

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že ne všechna zvířata reagují na intenzivní smyslové podněty stejně. Kočičí i psí sluch je čtyřikrát citlivější než ten lidský a hlavním problémem je tedy hluk, papoušci oproti tomu slyší hůře než lidé, mají ale podstatně citlivější zrak a špatně reagují na výrazné záblesky zvenčí. Totéž platí i pro želvy, zejména dravé vodní druhy.

Obecně pomáhá malá zvířata zavřít do jejich klece či terária a co nejvíc je izolovat od světla a zvuku. Většina zvířat si tmu spojuje se spánkem a bezpečím svých doupat – pokud přes jejich příbytek přehodíme tlustou deku, zabráníme nejhoršímu.

Klidně jim místo ohňostroje pusťte televizi

Psi a kočky kvůli svým ostřejším smyslům a větší inteligenci zvládají ohňostroje hůře. Hlasité rány v nich probouzejí základní instinkty nutné pro přežití – strach a agresi. Mnoho samozřejmě závisí na povaze našeho zvířátka, ale pomoci jim můžeme zejména v psychologické rovině, je potřeba dát jim najevo, že se nic zvláštního neděje a všechno je jako dřív. Pokud je zvířátko zvyklé na to, že přes večer běží televize, klidně mu ji můžeme pustit – povědomé zvuky na něj budou působit uklidňujícím dojmem.

Zní to absurdně, ale i pustit televizi pomáhá.Zní to absurdně, ale pomáhá i pustit zvířátku televizi.

Nejdůležitější je vzbudit pocit bezpečí. Psi se často cítí nejjistěji u svého pána a budou se dožadovat zvýšené pozornosti, kočky se zpravidla pokusí vyhledat si tichý, temný kout, ve kterém mohou noc přečkat – ale nedivme se, pokud strávíme večer s kočkou třesoucí se nám na klíně nebo se psem zděšeně kňučícím pod stolem. Každé zvíře je jedinečná osobnost a srovnává se se strachem po svém. V každém případě bychom pro psa či kočku měli mít připravené útočiště – místo, kam bude co nejméně doléhat světlo a hluk a kam se může schovat, pokud jeho obvyklá metoda zvládání strachu selže.

Pokud máme pocit, že i přes všechny naše přípravy zvířátko stejně přes silvestrovské oslavy trpí přílišným stresem, můžeme mu podat uklidňující léky. Vždy se ale musíme předem poradit s veterinářem – dávkování pro domácí zvířata se často liší nejen podle druhu a váhy, ale třeba i podle rasy a povahy.