5 tipů, jak si důkladně prověřit budoucího nájemníka

dveře do domu

Chystáte se pronajímat byt či dům? Prověřte si nájemce důkladně. Dnešní doba si vyžaduje víc než to, že vám je onen člověk či rodina sympatický. Je třeba být obezřetní a důkladní. Řekneme si různé možnosti, jak o člověku získat oficiálně co nejvíce informací.

1. Nebojte se zeptat nájemce

Před uzavřením smlouvy, kterou by měl samozřejmě ideálně vidět právník, zjišťujte co nejvíce informací. Zeptat se můžete nejen na důvody, proč nájemce opouští současný nájem nebo proč se mu líbí zrovna vaše nemovitost. Určitě se ptejte z očí do očí. Papír i email snese všechno a lidé nemusí vždy říkat pravdu.2. Povolání a rodinné poměry

Určitě se zeptejte na povolání i rodinné poměry. Chtějte vědět, jaký je jejich postoj k dodržování pravidel i k sousedským vztahům. Obzvláště si dejte pozor na nájemce, kteří nebudou pravděpodobně schopni platit nájem. Zapátrat můžete i na internetu. Nahlédnout bez problémů můžete do veřejně přístupných rejstříků např. insolvenční na www.justice.cz nebo na Centrální evidenci exekucí www.ceecr.cz. Své dlužníky zveřejňují také zdravotní pojišťovny.

3. Reference od pronajímatele

Cenné informace vám poskytne jistě i předchozí pronajímatel. Můžete se zeptat na jeho kontakt budoucího nájemníka. Není to nic špatného a slušný člověk se rozhodně nemá čeho bát.

4. Důchodce nevadí

Pokud nájemce pobírá invalidní důchod, nemusí to být nutně špatně. Pokud samozřejmě jeho důchod pokryje jeho osobní potřeby včetně nájmu. Peníze od státu chodí poměrně datumově přesně, a tak odpadá starost, že by nájemník neměl na zaplacení včas. U podnikatele to může být často horší. Druhotná platební neschopnost bývá už v Česku nepříjemnou pravidelností. A nehraje roli, že nájemník fakturuje velké firmě.5. Když máte pochybnosti

Pokud máte pochybnosti, můžete požádat o další garance. Můžete si vyžádat vyšší kauci. Podle zákona může být až šestinásobek jednoho nájemného. Vyžádat si samozřejmě můžete i předložení výpisu z bankovního účtu či výpis z registru neplatičů www.solus.cz.