5 nesporných výhod družstevního bydlení v novostavbách

5 nesporných výhod družstevního bydlení v novostavbách

Pojem družstevní bydlení není v dnešní době žádnou novinkou. Bylo tu už před mnoha lety a dnes je tu zas, i když nutno dodat, že v novém kabátě a s novými pravidly. Proč je výhodné?

Jak se dostalo družstevní bydlení zpátky do hry? Začalo to několika zajímavými projekty developerských firem v Praze. Češi sice byli zprvu trochu váhaví a opatrní, protože produkt znali s jinými podmínkami. Dnes se ovšem dá bez ostychu říci, že si jej velmi oblíbili. A nové byty s touto formou financování jsou rychle rozprodané.

Hlavní výhody družstevního bydlení

1. Když nejste dostatečně bonitní

Nedaří se vám získat hypoteční úvěr kvůli bonitě? Podnikáte a nemůžete doložit řádné příjmy?

2. Nemusíte žádat o hypotéku

Jde také o zajímavou příležitost, kdy nemusíte žádat o hypoteční úvěr. Jak to? Žadatelem je totiž družstvo, jehož členy se po sepsání stanete.

3. Minimální počáteční vklad

I když nějaké peníze potřebovat budete. Nebude to ovšem tolik. Družstevní podíl činí zpravidla 25 až 30 procent z celkové ceny nemovitosti. Tuto částku vložíte do družstva hned v začátku. Pak už budete splácet nemovitost s pomocí měsíčních splátek formou nájmu. Doba splácení celé částky činí většinou 20 až 25 let.

4. Nemusíte prokazovat své příjmy

Velkým lákadlem na družstevním bydlení bývá i fakt, že lidé nemusí prokazovat své příjmy. Jde tedy o velkou příležitost např. pro podnikatele nebo ty, kdo na hypoteční úvěr kvůli příjmům nedosáhnou.

5. Anonymita

Nechcete, aby se banka zajímala o vaše osobní data? U družstevního bydlení žádný problém. Zachováte si tedy větší anonymitu, protože vaše jméno nebude figurovat v záznamech žádné banky.

Když chcete byt do osobního vlastnictví

Co se stane po splacení celého podílu? Můžete si nemovitost jednoduše převést do osobního vlastnictví, nebo dál platit klasický nájem (složenky za energie a služby).

Splatit a převést byt do OV dříve? Ano!

Lidé také často mívají obavu z toho, že není možné zaplatit částku dříve. Ale i to je možné. Ne tedy dříve než za pět let, ale pak to možné je. Pokud o to samozřejmě máte zájem. A dokonce je to bez jakýchkoli sankcí.

Když chcete byt na investici

Další obavou bývá pořízení bytu na investici. Zda je možné byt následně pronajímat či prodat. Opět je to možné. S nemovitostí můžete nakládat podobně jako s bytem v osobním vlastnictví. Pouze u pronájmu budete potřebovat souhlas družstva.