4 zásadní rady, jak se starat o mořený nábytek

dřevný nábytek

Mořený nábytek se znovu vrací mezi současné trendy. Moření zvýrazňuje přirozenou kresbu a lze jím docílit vzhledu nejrůznějších druhů dřevin. Víte, jak se o něj dobře postarat?

Mořený nábytek vyžaduje zvláštní péči. Ta sice není složitá, ale pokud nedodržíte pár jednoduchých zásad, může se stát, že zanedlouho povrch nábytku dojde újmy. Proto vám přinášíme několik rad, jakým způsobem ošetřovat nábytek napuštěný mořidlem.


1. Raději na sucho

Mořené dřevo se špatně snáší s vodou. Na utírání prachu proto nepoužívejte mokrý hadr, který by navíc jen zadřel prach do pórů. Vystačíte si se suchou textilií, kterou budete utírat prach ve směru vláken dřeva.

2. S vodou opatrně

Jednou za čas při velkém úklidu se bez vody neobejdete, nenechte ji však působit zbytečně dlouho, co nejdříve ji setřete suchým hadříkem.

3. Pozor na speciální přípravky

Rozhodně se vyhněte použití přípravků, které obsahují brusivo, narušují totiž lak.


Použitím nevhodného přípravku můžete povrch nábytku zničit. Pozor si dejte zejména na silné čistící prostředky, které jsou sice účinné, ale na některé materiály působí agresivně – volte raději jemné čistící prostředky. Všechny výrobky nejsou univerzální, proto kupujte jen takové, které jsou určené k ošetřování mořeného či lakovaného nábytku. Pokud si nebudete jisti, poraďte se s prodavačem v hobby marketu.

4. Co si počít s leskem

Nábytek s vysokým leskem omývejte vodou s jarem, pokud chcete dostat dolů starý nános leštěnky, použijte koncentrovanější roztok. Po omytí utřete do sucha a vyleštěte měkkou textilií. Vrstva laku je tvrdá, ale křehká. Proto ji chraňte před údery. Ani nábytek s pololesklou a matnou povrchovou úpravou nesnese jak dlouhodobé působení vody, tak vlhký vzduch. Proto jej vystavujte vodě co nejméně. Pro závěrečnou úpravu nábytku v lesklém či pololesklém provedení můžete použít jemnou leštěnku.